AKTUALNOŚCI

Oto Laureaci 38. Festiwalu Ale Kino!

Znamy już wszystkie filmy nagrodzone podczas 38. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Swoje nagrody przyznali profesjonalni, młodzi i dziecięcy jurorzy w kategoriach filmów krótko- i pełnometrażowych, a kilkanaście tytułów z całego świata dołączyło do wyróżnionych wcześniej: filmu „Mój przyjaciel Alexis” (Piłkarskie Koziołki) i firmy produkcyjnej BosBros (Platynowe Koziołki).

ZŁOTE KOZIOŁKI – film pełnometrażowy dla dzieci

"Mój brat ściga dinozaury"
reż. Stefano Cipani

"Ciepła i mądra opowieść o rodzinie, w której czwarte dziecko rodzi się z zespołem Downa. Skupia się głównie na relacji najmłodszego dziecka Jacka i jego nowego brata Giovanniego. W tym filmie o dorastaniu Jack uczy się radzić sobie z oceną innych i że nie ma co wstydzić się „wyjątkowego” brata.
Dwaj aktorzy, którzy grają Jacka w różnym wieku, są świetni. Scenariusz oparty na prawdziwej historii zaskakuje bardzo żywymi, zabawnymi, oryginalnymi i wzruszającymi scenami.
Szczera historia pełna ciepła i humoru, która daje wgląd w świat nastolatka".

Wyróżnienie dla filmu "Szczęściara" w reżyserii Johna Sheedy'ego.

"Śmieszny i pełen słońca film, którego obejrzenie na pewno sprawi przyjemność każdej rodzinie podczas tej pandemicznej zimy. Historia w lekki i przystępny sposób porusza poważne tematy jak radzenie sobie ze stratą, wybaczanie i rozwiązywanie rodzinnych problemów. Ta kolorowa, utrzymana w dobrym tempie słodko-gorzka historia z optymistyczną główną bohaterką prowadzi nas do ciepłego i serdecznego zakończenia. Film zrobiony z poczuciem humoru, które na pewno spodoba się wszystkim dzieciom!".

 

ZŁOTE KOZIOŁKI – film pełnometrażowy dla młodzieży

"Randki z Amber" 
reż. David Freyne

"Poziom filmów zaprezentowanych w konkursie był wyrównany, spektrum tematów bardzo szerokie, a wszystkie z nich dotyczyły istotnych problemów, z którymi mierzą się współczesne nastolatki. O wyborze Randek z Amber zadecydowały dwa względy. Film dotyczy kwestii akceptacji i samoakceptacji osób LGBT. Choć jego fabuła osadzona jest w Irlandii lat 90. i rozgrywa się 25 lat temu, w niepokojący sposób wydaje się aktualna w Polsce w roku 2020, w której homofobia, sprzeczna z tradycyjną polską otwartością, zaraża coraz szerszą grupę Polaków. Przekaz filmu wydaje się zatem niezwykle aktualny i potrzebny. Nie bez znaczenia był także drugi aspekt: film Randki z Amber  to świetnie zrealizowany, zagrany i wyreżyserowany z humorystycznym zacięciem obraz mający szansę na komercyjny sukces, dzięki któremu pozytywne przesłanie filmu Davida Freyne’a może dotrzeć do szerszego grona nastoletnich odbiorców, uwrażliwiając ich i uświadamiając im skalę oraz wagę problemów, z którymi zmaga się część ich koleżanek i kolegów".

Wyróżnienie dla filmu "Sweet Thing" w reżyserii Alexandre’a Rockwella

"Film ten stanowi niezwykle oryginalną i poruszającą opowieść, która w intymny, szczery i często przezabawny sposób opisuje problemy, z jakimi w swoim życiu borykają się czasem młodzi ludzie, a które są wynikiem błędnych decyzji ich dorosłych opiekunów. Film przedstawia poruszoną tematykę w sposób dobitny, lecz nigdy krzykliwy, pomimo swojej stylistycznie bogatej estetyki".

 

ZŁOTE KOZIOŁKI – film krótkometrażowy dla dzieci

"Jeszcze nie jesteśmy superbohaterami"
reż. Lia Bertels

"Film przypomina o tym, że czasem dzieci wiedzą więcej niż my, i pokazuje, że my, dorośli, jeszcze nie jesteśmy superbohaterami. Jeszcze nie jesteśmy superbohaterami przywołuje filozoficzne spostrzeżenia o świecie, przestrzeni i ludzkiej egzystencji, łącząc kreatywność animacji i styl dokumentalny z dziecięcą wyobraźnią, która nie ma granic".

 

ZŁOTE KOZIOŁKI – film krótkometrażowy dla młodzieży

"Do piaszczystego morza"
reż. Héloïse Ferlay.

"Do piaszczystego morza jest filmem pełnym przeciwieństw: brutalnej rzeczywistości i miękkiego wełnianego materiału, kłótni i krzyków, i ciepłych uścisków, magicznych światów i rzeczywistych emocji. Film przypomina nam również, że rodzina jest skomplikowanym organizmem, a rola opiekuna nie zawsze przypada jedynie rodzicom".

Specjalne wyróżnienie dla filmu "Sny" w reżyserii Mary Cerri i Magdy Guidi

"Film pozwala na doświadczenie zarówno malowanego, jak i filmowego obrazu. Użycie metafor, estetyka i poetycko zmieniający się obraz zrobiły na nas ogromne wrażenie. Uważamy, że ten film był najbardziej otwarty na interpretację i dawał czas, by się w nim zagubić i pooddychać jego atmosferą".

 

MARCINEK – film pełnometrażowy 

"Czarny Młyn"
reż. Mariusz Palej

"Film ten w mroczny i zagadkowy sposób pokazuje wartość rodziny, przyjaźni i miłości oraz uczy współdziałania i tolerancji.
Jest to film przygodowy, opowieść o nadprzyrodzonych mocach, historia miłosna, film grozy, dramat rodzinny, kryminał. Młodzi aktorzy świetnie grają swoje role, tajemnicza historia na ekranie bardzo zaciekawia, a efekty specjalne robią wrażenie na widzu".

Wyróżnienie dla filmu "Klub brzydkich dzieci" w reżyserii Jonathana Elbersa

"Ten film porusza niezwykle ważne problemy współczesnego świata. Film ten mówi o akceptacji wobec osób wyglądających inaczej. Pokazuje, że na naszym świecie jest miejsce dla każdego. Akcja jest bardzo szybka i wraz z bohaterami przeżywamy ich losy i decyzje (...), intrygującą opowieścią wzbudza wiele skrajnych emocji i pokazuje, jak dla naszego świata ważna jest tolerancja różnorodności".

 

MARCINEK – film krótkometrażowy

"Najdalej od"
reż. Kyung Sok Kim

"W tym filmie interesujące jest przedstawienie rzeczywistości z perspektywy małej dziewczynki. Najbardziej porusza jej bezsilność wobec sytuacji, w której znalazła wraz z rodziną, oraz jej niemoc wobec podejmowanych przez dorosłych decyzji. Aktorzy doskonale odgrywają swoje role, tak dobrze, iż można by uwierzyć, że cała historia zdarzyła się naprawdę i wszędzie, nie tylko gdzieś w USA. To bardzo poruszający i zapadający w pamięć film. Losy głównej bohaterki wzbudzają w nas empatię. Pomimo trudnej historii momentami widzowi udziela się również leniwy i przyjemny, wakacyjny klimat".

Wyróżnienie dla filmu "Luce i ja" w reżyserii Isabelli Salvetti

"To film, który opowiada wzruszającą historię o przyjaźni i poświęceniu. Zachęca do spełniania swoich marzeń. Podkreśla, że zawsze trzeba być sobą, a wiary w siebie nie można nigdy stracić, bez względu na to, co mówią inni. Pokazuje, ile radości można doświadczyć, poświęcając się dla bliskiej osoby i spełniając jej marzenia. Dorośli czasem zapominają o złożonych obietnicach, ale bohater tłumaczy tacie, że dzieci przywiązują do nich ogromną wagę. Film podnosi widza na duchu, ma bardzo pozytywny nastrój i przyjemnie się go ogląda".

 

MARCIN – film pełnometrażowy

"Antygona"
reż. Sophie Deraspe

"Niezwykłą wartością filmu jest przeniesienie klasycznej sztuki Sofoklesa do współczesności, co umacnia jego uniwersalny charakter oraz umożliwia podjęcie intertekstualnej gry z widzami. Sophie Deraspe z wyjątkowym wyczuciem ukazuje codzienność algierskich imigrantów, z trudem odnajdujących się w kanadyjskiej rzeczywistości, co ma istotny wydźwięk wobec obecnej sytuacji na świecie. Reżyserka przywiązuje także szczególną wagę do wszelkiego rodzaju protestów, przy czym porusza bardzo ważne i aktualne tematy, jak m.in. brutalność służb mundurowych czy opresyjność wobec mniejszości. Zwraca przy tym uwagę na znaczenie lojalności w rodzinie i solidarności w społeczeństwie".

 

MARCIN – film krótkometrażowy

"Coś do zapamiętania"
reż. Niki Lindroth von Bahr

"Animacja Szwedki zachwyciła nas szczegółowością wykonania i precyzją mise en scene. Konsekwentnie umieszcza postacie spersonifikowanych zwierząt w fotorealistycznych wnętrzach, filmowanych w ogólnych planach, nadając opowieści dojmujący, senny rytm. Ten efekt dopełniają powtarzające się, statyczne, jednoujęciowe sceny oraz niestandardowa narracja oparta na muzyce i rezygnacji z dialogu. Postacie odśpiewują kolejne zwrotki wanitatywnej pieśni o stracie, samotności i rozpaczy.
Reżyserka łączy w ten sposób różne kinowe światy. Czuć silną inspirację kinem jej rodaka – Roya Anderssona. Lindroth von Bahr łączy jego charakterystyczną mozaikową narrację i pesymistyczny ton z pogodnym na ogół gatunkiem musicalu. Właśnie z tego kontrastu wypływa największa siła Coś do zapamiętania. Artystce udaje się stworzyć uniwersalną, poruszającą opowieść i zwierzęco-ludzkimi głosami przypomnieć jedną z prawd ostatecznych – że cierpimy wszyscy i wszędzie tak samo".

 

NAGRODA EDUKATORÓW FILMOWYCH 

"Mój brat ściga dinozaury"
reż. Stefano Cipani

"Jest wiele powodów, dla których dokonaliśmy takiego wyboru. Przede wszystkim jest to niesamowita historia filmowa, która równoważy rozrywkę i piękno wizualne z wiedzą i silnym przesłaniem społecznym. Bogata fabuła harmonijnie łączy w sobie wiele równoległych wątków, dając nam wgląd w życie osoby z niepełnosprawnością, dylematy dojrzewania i dynamikę relacji rodzinnych. Historia nie maskuje trudności spowodowanych niepełnosprawnością w rodzinie, ale daje nadzieję i inspirację, pokazując siłę, jaką można wyciągnąć z wzajemnej akceptacji i prawdziwej więzi. Trudności przedstawiane są z szacunkiem i przyziemną uczciwością, a jednocześnie z poczuciem humoru i optymizmem, co naszym zdaniem przyczynia się do lepszego zrozumienia osób z zespołem Downa i ich rodzin. Wreszcie to także piękna opowieść o sile sztuki, która może znieść nasze uprzedzenia i otworzyć nasze serca. Wierzymy, że jest to dokładnie to, co robi ten film".

Wyróżnienia dla filmów: "Fritzi. Przyjaźń bez granic" w reżyserii Ralfa Kukuli i Matthiasa Bruhna oraz "Wszyscy za jednego" w reżyserii Johanne Helgeland

"Te wzruszające filmy o wyjątkowej odwadze w trudnych czasach przedstawiają wydarzenia historyczne jako część osobistego doświadczenia, co pomaga nam się zaangażować, zrozumieć i zapamiętać. Uczciwie oddają perspektywę dzieci oraz ich wyjątkowy sposób radzenia sobie z trudnościami i tworzenia więzi. Doceniamy również wizualne aspekty filmów – są pięknymi przykładami inspirującej twórczości filmowej, talentu i poświęcenia".

Wyróżnienie dla filmu "Siostry. Lato naszych supermocy" w reżyserii Silje Salomonsen i Arild Østin Ommundsen

"Twórcom tego filmu udało się stworzyć szczery i autentyczny obraz dzieci, które radząc sobie z trudną sytuacją i przezwyciężając lęki, rozwijają pewność siebie i swoją wyjątkową relację. Wielu młodych odbiorców stoi przed podobnymi wyzwaniami – film ten może być dla nich wsparciem i inspiracją. Może też wzmocnić wiarę w magię dziecięcej wyobraźni i siłę rodzinnych relacji. Przekaz filmu wzmacniają znakomita gra aktorska, fantastyczna sceneria i naturalny styl dostosowany do potrzeb percepcyjnych młodszej widowni".

 

NAGRODA EUROPEJSKIEGO STOWARZYSZENIA FILMÓW DLA DZIECI (ECFA)

"Klub brzydkich dzieci"
reż. Jonathan Elbers

"Film przedstawia dystopijny scenariusz niedalekiej przyszłości i figlarnie wkracza w trudne terytorium. Mamy do czynienia z wiarygodnym zestawem bohaterów – zarówno dzieci, jak i dorosłych. W stylowych i dobrze dobranych sceneriach rozwija się pełna przygód opowieść, w której każdy z bohaterów musi się zastanowić: Co to znaczy postąpić dobrze? Podsumowując, Klub brzydkich dzieci zachęca młodą (i nawet starszą...) publiczność do bycia aktywnym i podejmowania ważnych tematów: koncepcji piękna, bullyingu czy dynamiki polityki. Te aktualne tematy dają widzom wiele do myślenia i zachęcają do dyskusji".

 

ALE DEBIUT! Nagroda Partnera Głównego Festiwalu PKO Banku Polskiego dla najlepszego debiutu reżyserskiego 38. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

"Wszyscy za jednego"
reż. Johanne Helgeland 

"Za ekscytującą opowieść z czasów drugiej wojny światowej, poruszającą problematykę Holokaustu i dramatu wojny widzianego z perspektywy najmłodszych, ale przede wszystkim ukazującą wartość indywidualnej odwagi i poświęcenia w konfrontacji z okrucieństwem totalitarnego systemu, nakazującego prześladować nawet dzieci".

 

NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi

"Wszyscy za jednego"
reż. Johanne Helgeland

 

NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH dla najlepszej polskiej animacji wyróżniającej się walorami artystycznymi i wychowawczymi

"Na falach eteru"
reż. Agata Perszutów

"Film pokazuje, że nawet jeśli nie jesteśmy w zasięgu, zawsze możemy znaleźć jakiś sposób, by się połączyć".

 

PLATYNOWE KOZIOŁKI

BosBros

"(...) na Festiwalu Ale Kino! oklaskiwaliśmy takie filmy ich produkcji jak: Chłopiec, który przestał mówić, Latający windziarz, Minoes, Konik Świętego Mikołaja, Pluk i jego ciężarówka, Gdzie jest konik Świętego Mikołaja?, Ben X, Morrison dostaje siostrzyczkę, Indianin, Alfie, Mały Wilkołak, Niesforny Bram, Zig Zag Kid, Niesamowity Wiplala, Pan Żaba – a długość tej listy ma znaczenie – i wreszcie tegorocznego laureata czterech Cielaków, a ubiegłorocznych Złotych Koziołków, czyli Cały świat Romy. Aż chciałoby się powiedzieć, że ten film, w reżyserii Mischy Kamp do scenariusza Tamary Bos, stanowi ukoronowanie ich trzydziestoletniej działalności. Ale to nieprawda; oni kręcą dalej i możemy być pewni, że ich następne realizacje będą wywoływać w widzach coraz to nowe zachwyty, wzruszenia i radości.
Za te wszystkie urocze i mądre filmy, realizowane z pasją i ze świadomością potrzeb dziecka, z profesjonalizmem, który ani trochę nie przesłania uczciwości i szczerości filmowej wypowiedzi, Platynowe Koziołki 2020 przyznajemy firmie produkcyjnej BosBros z Amsterdamu, szczególne ukłony i pozdrowienia przesyłając bossowi tej załogi – Burny Bosowi – oraz niezwykle kreatywnej producentce i scenarzystce Tamarze Bos".

 

PIŁKARSKIE KOZIOŁKI 

"Mój przyjaciel Alexis"
reż. Alejandro Fernández Almendras

"Piłka nożna to wielkie gwiazdy. Jeżeli świecą uczciwym blaskiem – i to nie tylko na boisku – mogą być kimś więcej niż tylko superatletami. Mogą, w pewnym stopniu, odegrać rolę przewodników dla swoich młodych fanów w drodze do dobrego i godnego życia. Piłka jest także częścią codzienności ludzi na całym świecie i zarazem ich świętem, które kompensuje w jakiejś mierze to wszystko, co prowadzi nas w życiu „pod górkę”. Ale nie dotyczy to każdego: co prawda każdy może próbować zostać piłkarzem lub piłkarką, ale nikogo nie wolno do tego zmuszać. O tym właśnie opowiada nagrodzony film: w zabawny, a zarazem błyskotliwy sposób mówi o spotkaniu boiskowego idola z jego młodym wielbicielem i o tym, jak wiele ważnych rzeczy to wydarzenie zmieni w ich życiu. Film produkcji chilijskiej Mój przyjaciel Alexis w reżyserii Alejandra Fernándeza Almendrasa nagradzamy Piłkarskimi Koziołkami za pełen dobrej energii, mądry przekaz, znakomicie uzasadniony filmową historią, że każdy w życiu powinien robić to, co kocha, i że w osiągnięciu tego celu na pewno pomoże przyjaźń, również ta futbolowa".