Antigone

Antygona

od 16 lat
Kanada
2019
109’

francuski, język oryginalny, napisy PL

Seanse
30.11 18:00 Online Sala online 03
05.12 18:00 Online Sala online 05

Klasyczna sztuka Sofoklesa we współczesnych montrealskich realiach. Po tym, jak jej rodzice zostają zamordowani, Antygona wraz z babcią i rodzeństwem przenosi się do innej części miasta. Gdy policja postrzeliwuje jej brata, a drugiego aresztuje, dziewczyna postanawia bez względu na koszty ocalić ich dobre imię.

Uwaga!

Sprzedaż biletów kończy się w momencie startu danego seansu. Przykład: po godzinie 17:00 nie ma możliwości zakupu biletu na seans, który wystartował o godzinie 17:00.

Seanse można zacząć oglądać przez cztery godziny po starcie danego bloku godzinowego. Rozpoczęty film można skończyć oglądać nawet po zakończeniu bloku filmowego pod warunkiem, że nie wyłączy się przeglądarki. Ponowne włączenie filmu nie będzie możliwe.

Filmy oglądać można tylko na terytorium Polski.

KONKURS

Sophie Deraspe

Reżyserka i scenarzystka. Zanim wyreżyserowała swój pierwszy film fabularny „Rechercher Victor Pellerin” (2006), zajmowała się filmem dokumentalnym. Jej drugą fabułę „Les signes vitaux” pokazywano na 30 festiwalach międzynarodowych (zdobyła 15 nagród). „Antygona” to jej piąty film fabularny.

Nagrody

Toronto International Film Festival 2019
Najlepszy pełnometrażowy film kanadyjski
Canadian Screen Awards, CA 2020
Canadian Screen Award
Film Club's The Lost Weekend 2020
Najlepszy reżyser
Palm Springs International Film Festival 2020
Najlepszy scenariusz międzynarodowy

Filmoznawca poleca

Nowy film Sophie Deraspe, interesującej reżyserki kanadyjskiej, mającej na koncie filmy dokumentalne i fabularne, seriale i filmy krótkometrażowe. Najciekawszy z dotychczasowych to Les loups (2014), w którym dochodzi m.in. do analizy współczesnego patriarchatu. Echa tego tematu powracają w Antygonie. To w pewnym sensie prowokujący eksperyment, przenoszący klasyczny mit ze starożytnej Grecji we współczesne realia związane z życiem emigrantów w bogatej Kanadzie. Kluczem jest ujrzenie we współczesnej dziewczynie, która wraz z resztą rodzeństwa i babcią uciekła z regionu Kabylii (Algieria), nowoczesnej – i tak samo rozdartej wewnętrznie jak dawna – Antygony, walczącej o resztki honoru i szacunku dla rodziny w świecie, w którym biedni i pozbawieni ojczyzny z trudem albo tylko pozornie znajdują akceptację.

Jacek Nowakowski