Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Kiedy pod koniec lutego wracałem z Berlinale, które, jak co roku, stanowiło początek intensywnej pracy prowadzącej ku kolejnemu wydaniu Ale Kino!, jako bagaż wiozłem wiele udanych spotkań z producentami, z dystrybutorami, z filmowymi przyjaciółmi z całego świata. Także wiele obejrzanych filmów i rozmów na ich temat. Wiozłem również poczucie silnego niepokoju. Bo właśnie w trakcie Berlinale dowiedzieliśmy się o masowych przypadkach zarażeń nowym wirusem, o którym dotąd nikt nie słyszał, na północy Włoch. A już kilkanaście dni później nic w naszym życiu i pracy nie było takie samo jak przedtem… Festiwale filmowe odwoływano, przesuwano w czasie, przenoszono do Internetu; podobnie było z działalnością kulturalną każdego rodzaju.

Ale Kino! to przede wszystkim filmy. Te, które tak starannie dobieramy przez cały rok, począwszy od berlińskich projekcji. Najlepiej, kiedy można je oglądać wspólnie w kinie. Kiedy można się spotykać z ich twórcami. Kiedy można gadać, dyskutować, spierać się, w przypadku widzów dorosłych, profesjonalistów, nieraz głęboko w noc. Kiedy właśnie tak można być razem w zaczarowanym świecie kina. Ale najważniejsze są jednak filmy. I ludzie.

To właśnie dlatego, w trosce o bezpieczeństwo ludzi i z myślą o filmach, aby wszystkie je można było na pewno obejrzeć, zdecydowaliśmy przenieść większość Festiwalu do Internetu.

Są tego niewątpliwie dobre strony. Mogą być z nami widzowie, młodzi ludzie z całego kraju, nie tylko z Poznania. Po raz pierwszy w 57-letniej historii Festiwalu możemy być wszędzie tam, gdzie tylko dociera internetowy sygnał. A według Głównego Urzędu Statystycznego z Internetu korzysta dzisiaj ponad 90% gospodarstw domowych. Oznacza to, że możemy dotrzeć do ponad 4 milionów rodzin z dziećmi poniżej 16 lat. Ach, ucieszyłby nas już niezmiernie jeden skromy procent z tej liczby, a nawet trochę mniej! Ci, którzy się zdecydują na wyprawę w sieciowe odmęty – a przecież dla młodych to raczej wody przyjazne i obłaskawione – wynagrodzeni zostaną możliwością obejrzenia około 120 filmów z 35 krajów. Trzymając się zaś tej marynistycznej metafory, aby łowić w tak obfitym w filmy oceanie, wystarczy wstąpić na pokład naszej strony internetowej i nawigować zgodnie ze wskazówkami dla pasażerów – widzów. Tydzień podróży minie jak z bicza strzelił, a po rejsie zostaną nam wspaniałe pamiątki w postaci wzruszeń i śmiechu, przemyśleń, przeżyć i rozmów z dzieciakami o wspólnej wyprawie do świata kina młodego widza.

Przeprowadzenie Festiwalu do Internetu okazało się dla wszystkich, którzy nad nim pracowali, wielkim wyzwaniem. Stanęliśmy przed zadaniem prawie że pionierskim; w trybie przyspieszonym musieliśmy się uczyć i nabywać nowych kompetencji. To Państwo, nasi widzowie, ocenią, czy nam się udało.

Już teraz pragnę podziękować mojemu znakomitemu Zespołowi, który, harując jak zawsze, a tak naprawdę jeszcze więcej, uczynił wszystko, co można, abyśmy – Widzowie i Organizatorzy, pasjonaci kina i Festiwalu – mogli się odnaleźć w jego nowej rzeczywistości online.

Dziękuję realizatorom wszystkich jesiennych festiwali filmowych, którzy zechcieli się z nami podzielić swoimi doświadczeniami, i gratuluję udanej przeprawy przez pandemiczne otoczenie. Dziękuję za roztropne wsparcie wielu instytucjom i osobom; dziękuję wszystkim tym, którzy dzielą naszą wizję kina dla dzieci i młodzieży, szczególnie w obecnych realiach. Bez Was ten Festiwal nie byłby możliwy.

Bądźmy zdrowi i niech film będzie z nami!

 

Jerzy Moszkowicz, dyrektor Festiwalu

 

 

Pobierz katalog festiwalowy

 

Cieszą nas nagrody

Polski Instytut Sztuki Filmowej
edukacja młodego widza
Polski Instytut Sztuki Filmowej
wydarzenie filmowe
Parlament Europejski
Europejska Nagroda Obywatelska

Zespół

DYREKTOR FESTIWALU
Jerzy Moszkowicz
PRODUCENT FESTIWALU
PRODUCENT WYKONAWCZY
SEKRETARIAT
PROGRAM
Marta Jodko
Filmy pełnometrażowe
mjodko@alekino.com
+48 61 64 64 479
Franciszek Drąg
Filmy krótkometrażowe
fdrag@alekino.com
Marta Grzesiuk
Urlop
PRODUKCJA TECHNICZNA
Adam Jodko
MEDIA
Karolina Kulig
Magdalena Brylowska
ORGANIZACJA WIDOWNI
BIURO FESTIWALU
PROJEKTY SPECJALNE
Agnieszka Krajewska
Ale Kino! Industry / Education Pro
forum@alekino.com
+48 61 646 44 78
Lucyna Perz
Ale Kino! Industry / Education Pro
lperz@csdpoznan.pl
Agata Felikszewska-Igiel
Marian Suchanecki
Wielka Przygoda z Filmem
msuchanecki@alekino.com
+48 61 646 44 86
KOPIE FILMOWE
STRONA WWW
Malwina Kozłowska
KSIĘGOWOŚĆ
Małgorzata Ambroży

Archiwum