Något att minnas

Coś do zapamiętania

od 14 lat
Szwecja
2019
6’

szwedzki, język oryginalny, napisy PL

Małe obrazki będące niepokojącą metaforą współczesnego świata. Opowieść o przemijaniu i tym, że na niewiele rzeczy tak naprawdę mamy wpływ.

 

Uwaga!

Sprzedaż biletów kończy się w momencie startu danego seansu. Przykład: po godzinie 17:00 nie ma możliwości zakupu biletu na seans, który wystartował o godzinie 17:00.

Seanse można zacząć oglądać przez cztery godziny po starcie danego bloku godzinowego. Rozpoczęty film można skończyć oglądać nawet po zakończeniu bloku filmowego pod warunkiem, że nie wyłączy się przeglądarki. Ponowne włączenie filmu nie będzie możliwe.

Filmy oglądać można tylko na terytorium Polski.

KONKURS

Niki Lindroth von Bahr

Reżyserka i animatorka. Jej wielokrotnie nagradzane filmy krótkometrażowe były pokazywane na festiwalach takich jak Cannes, Berlinale, Toronto i Sundance.

Nagrody

AFI Fest 2019
Krótkometrażowy film animowany
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2020
Film krótkometrażowy
Aspen Shortsfest 2020
Najlepszy film krótkometrażowy
Fantoche - International Animation Film Festival 2020
Najlepszy film
Guanajuato International Film Festival 2020
Najlepszy krótkometrażowy film animowany

Filmoznawca poleca

W niezwykłym „Coś do zapamiętania” szwedzkiej artystki Niki Lindroth von Bahr oglądamy świat ludzi i zwierząt z perspektywy tych ostatnich. To rodzaj post- albo preapokaliptycznego wezwania czy lamentu, apelu o opamiętanie się ludzkości, lub żalu za tym, co utracone. We wcześniejszych filmach reżyserki bardzo istotna była sfera dźwiękowa, zwłaszcza muzyczna; tu jest podobnie. Zwierzęta wyśpiewują kołysankę, chcąc ukoić smutek i depresję. Von Bahr konsekwentnie uprawia swoje niezwykłe kino, stając się czołową twórczynią animacji światowej.

Jacek Nowakowski