Kuessipan

Kuessipan

od 16 lat
Kanada
2019
115’

francuski, język oryginalny, napisy PL

Seanse
02.12 18:00 Online Sala online 04
04.12 18:00 Online Sala online 06

Mikuan i Shaniss, dziewczyny ze społeczności Innu, przyjaźnią się „od zawsze”. Ich bliska relacja zostaje wystawiona na próbę, a pewność, że bez względu na wszystko będą trzymać się razem, zachwiana, gdy Mikuan zakochuje się białym chłopaku.

Po seansie odbędzie się Q&A z aktorką, Sharon Ishpatao Fontaine.

 

Uwaga!

Sprzedaż biletów kończy się w momencie startu danego seansu. Przykład: po godzinie 17:00 nie ma możliwości zakupu biletu na seans, który wystartował o godzinie 17:00.

Seanse można zacząć oglądać przez cztery godziny po starcie danego bloku godzinowego. Rozpoczęty film można skończyć oglądać nawet po zakończeniu bloku filmowego pod warunkiem, że nie wyłączy się przeglądarki. Ponowne włączenie filmu nie będzie możliwe.

Filmy oglądać można tylko na terytorium Polski.

KONKURS

Myriam Verreault

Po ukończeniu studiów pracowała jako rekwizytorka, reżyserka i montażystka w branży telewizyjnej i filmowej. W 2009 roku zabłysnęła jako współreżyserka, scenarzystka, producentka i montażystka docenionego przez krytyków filmu fabularnego „West of Pluto”, który został pokazany na około 50 festiwalach na całym świecie.

Nagrody

Molodist International Film Festival 2020
Prize of the Ecumenical Jury
Molodist International Film Festival 2020
Scythian Deer
Nashville Film Festival 2020
Grand Jury Prize
Canadian Cinema Editors Awards 2020
Najlepszy montaż filmu pełnometrażowego
Quebec City International Film Festival 2019
Grand Jury Prize
Windsor International Film Festival 2019
WIFF Prize in Canadian Film

Filmoznawca poleca

Pełnometrażowy debiut fabularny Myriam Verreault, młodej kanadyjskiej reżyserki. Jak zgodnie twierdzą światowi krytycy, jest to „piękny filmowy list miłosny do kanadyjskich Innuitów”, nadal obywateli drugiej kategorii w tym kraju. Słodko-gorzka opowieść o przyjaźni nastolatek narażonej na zerwanie, a także o budowaniu dumy i odwagi wynikających z tego, kim się jest w kraju „białych i bogatych”. Zwodnicza prostota tego filmu łączy się z intensywnością środków wyrazu, niby realistycznych, a prowadzących do symbolicznych znaczeń. Jeszcze jeden, nowy talent filmowy z Quebecu, zasilającego kanadyjską i światową kinematografię takimi nazwiskami, jak choćby Denys Arcand, Pierre Falardeau, Xavier Dolan czy Kim Nguyen.

Jacek Nowakowski