In Our Synagogue

W naszej synagodze

od 16 lat
Ukraina
2019
19’

ukraiński, język oryginalny, napisy PL

Europa Wschodnia, pierwsza połowa XX wieku, zniszczona stara synagoga, w której mała społeczność żydowska modli się od wielu pokoleń. Od czasu do czasu podczas modlitwy pojawia się tam małe zwierzątko – większość ludzi widziała je wielokrotnie, a nawet przestała je już dostrzegać… Poza pewnym chłopcem.

 

Uwaga!

Sprzedaż biletów kończy się w momencie startu danego seansu. Przykład: po godzinie 17:00 nie ma możliwości zakupu biletu na seans, który wystartował o godzinie 17:00.

Seanse można zacząć oglądać przez cztery godziny po starcie danego bloku godzinowego. Rozpoczęty film można skończyć oglądać nawet po zakończeniu bloku filmowego pod warunkiem, że nie wyłączy się przeglądarki. Ponowne włączenie filmu nie będzie możliwe.

Filmy oglądać można tylko na terytorium Polski.

KONKURS

Ivan Orlenko

Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf. Jego film inspirowany niedokończoną powieścią Franza Kafki otrzymał m.in. nagrodę FIPRESCI dla najlepszego filmu krótkometrażowego na MFF w Odessie 2019 i był pokazywany na wielu festiwalach filmowych na całym świecie.

Nagrody

BRUKIVKA International Film Festival 2019
Nagroda jury
Lviv International Short Film Festival Wiz-Art 2020
Nagroda publiczności
Lviv International Short Film Festival Wiz-Art 2020
Nagroda jury
Odesa International Film Festival 2019
Nagroda FIPRESCI
Ukrainian Film Academy Awards 2020
Golden Dziga
Ukrainian Film Critics Awards 2019
Najlepszy film krótkometrażowy

Filmoznawca poleca

Osobne kino w zestawie „Muchy i inne krótkie filmy” to „W naszej synagodze” ukraińskiego twórcy, Ivana Orlenki, w którym w oryginalnej formie łączy on tematykę żydowską, w tym temat Zagłady, z twórczością Franza Kafki. Kino ukraińskie, w ostatnich latach podejmujące zwykle (ze zrozumiałych względów) tematykę patriotyczną i historyczną, może mieć w osobie Orlenki artystę o transgresyjnych ciągotach.

Jacek Nowakowski