Vércsék

Sokoły

od 14 lat
Węgry
2020
17’

węgierski, język oryginalny, napisy PL

Franci to najlepsza zawodniczka żeńskiej drużyny piłki ręcznej „Sokoły”. Ich trener jest niezwykle surowy i niesprawiedliwy. Franci musi podjąć decyzję: zostać w zespole czy odejść i w ten sposób przeciwstawić się praktykom instruktora. Któregoś razu nakrywa go ze swoją przyjaciółką.

 

Uwaga!

Sprzedaż biletów kończy się w momencie startu danego seansu. Przykład: po godzinie 17:00 nie ma możliwości zakupu biletu na seans, który wystartował o godzinie 17:00.

Seanse można zacząć oglądać przez cztery godziny po starcie danego bloku godzinowego. Rozpoczęty film można skończyć oglądać nawet po zakończeniu bloku filmowego pod warunkiem, że nie wyłączy się przeglądarki. Ponowne włączenie filmu nie będzie możliwe.

Filmy oglądać można tylko na terytorium Polski.

KONKURS

Szonja Szabó

Studiowała w Węgierskiej Akademii Filmowej (w klasie prof. Tamása Almásiego). Reżyserka i scenarzystka, pracuje jako wolny strzelec.

Filmoznawca poleca

Jedna z trzech historii w zestawie „Jamila i inne krótkie filmy”, która opowiada o trudnych decyzjach i działaniach podejmowanych przez zmuszone do dorosłych decyzji młode dziewczyny. „Sokoły” niezależnej węgierskiej reżyserki Szonji Szabó portretują tytułową drużynę młodych piłkarek ręcznych. Dziewczyny odnoszą sukcesy, ale to za mało: są gnębione przez szowinistycznego, wulgarnego trenera, który nie widzi w nich podmiotów tworzących cały team. Podnosi się przeciwko niemu bunt – możemy go odczytywać metaforycznie, w filmie mowa jest bowiem także o państwie nad Balatonem, w którym autorytaryzm ogarnął niemal wszystkie dziedziny życia.

Jacek Nowakowski