Deutschstunde

Lekcja niemieckiego

od 16 lat
Niemcy, Dania
2019
125’

niemiecki, język oryginalny, napisy PL

Seanse
30.11 18:00 Online Sala online 05
03.12 18:00 Online Sala online 06

Czasy powojenne. Siggi nie ma łatwo, przebywa w ośrodku wychowawczym dla trudnej młodzieży. W ramach zadania musi napisać esej pt. „Przyjemność płynąca z wypełniania obowiązków”. To wzbudza w nim falę wspomnień o trudnych relacjach w rodzinie oraz o sytuacji, która doprowadziła go do tego momentu w życiu.

 

Uwaga!

Sprzedaż biletów kończy się w momencie startu danego seansu. Przykład: po godzinie 17:00 nie ma możliwości zakupu biletu na seans, który wystartował o godzinie 17:00.

Seanse można zacząć oglądać przez cztery godziny po starcie danego bloku godzinowego. Rozpoczęty film można skończyć oglądać nawet po zakończeniu bloku filmowego pod warunkiem, że nie wyłączy się przeglądarki. Ponowne włączenie filmu nie będzie możliwe.

Filmy oglądać można tylko na terytorium Polski.

Ale Kino! Ale Historia

Christian Schwochow

Studiował w Akademii Filmowej Badenii-Wirtembergii. W 2008 roku zwrócił na siebie uwagę swoim debiutanckim filmem fabularnym „Listopadowe dziecko”. Ma na swoim koncie wiele nagradzanych filmów, m.in. „Wieża” (2012), za który otrzymał Grimme Award.

Nagrody

Bavarian Film Awards 2020
Najlepsze zdjęcia - nagroda dla Franka Lamma
Guenter Rohrbach Filmpreis 2019
Najlepsze zdjęcia - nagroda dla Franka Lamma

Filmoznawca poleca

Kolejny film w dorobku ciekawego reżysera niemieckiego średniego pokolenia Christiana Schwochowa, debiutującego w 2006 roku filmem dla młodego odbiorcy Marta i latające dzieci. Twórca ten często porusza także tematykę historyczną, zresztą przy udziale scenarzystki, swojej matki – Heidi. W nowym filmie zajęli się wspólnie adaptacją wybitnej powieści z 1968 roku Siegfrieda Lenza, w której podjął on temat dylematów związanych z bezwzględnym posłuszeństwem jakiejś idei. Rozegrany, za książką, w wojennej i powojennej rzeczywistości Niemiec, film przynosi obraz młodego człowieka uwikłanego w nazistowską, a szerzej – autorytarną siłę, która zmusza do poddania się jej w imię górnolotnych haseł. Pokazuje też sytuację uniwersalną – cenę, jaką płacimy za własne, niezależne wybory.

Jacek Nowakowski