Ale Kino! Industry / Education Pro online
O projekcie
Ale Kino! Industry / Education Pro online to wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Ale Kino!, stanowiące platformę spotkania i rozmowy o kinie dla dzieci z udziałem środowisk filmowych i pedagogicznych.
W rodzimym kinie dla dzieci i młodzieży, do niedawna jeszcze traktowanym marginalnie, następuje wyraźny przełom. Na ekrany powracają polskie filmy fabularne i od razu cieszą się dużym i wyraźnie rosnącym powodzeniem u widowni. Rośnie zainteresowanie tym rodzajem kina, także w wydaniu animowanym, a pobudzają je liczne programy wspierające jego rozwój. Chcemy, aby Festiwal Ale Kino! stanowił ważne miejsce na mapie takich inicjatyw.
Naszym zamiarem jest tworzenie przestrzeni do debaty o kinie dla dzieci ze wspólnym udziałem filmowców i pedagogów. Właśnie w owej „wspólności” upatrujemy największą wartość projektu. Festiwal co roku odwiedzają niezwykli nauczyciele, łączący wysokiej klasy profesjonalizm pedagogiczny z pasją do kina. Dla swoich uczniów są prawdziwymi przewodnikami w świecie kinematografii, a w oglądaniu z nimi filmów upatrują szerokie możliwości wychowawcze i edukacyjne, znacznie wykraczające poza stereotypową rozrywkę czy „lekturowość”. Ich wiedza i doświadczenie w pracy z najmłodszymi stanowią znakomitą podstawę do rozmowy o filmie dziecięcym. Z tego dialogu każdy coś wyniesie: filmowcy lepszy obraz swoich przyszłych odbiorców, realną wiedzę o ich potrzebach i zainteresowaniach, a sami nauczyciele możliwość głębszego zapoznania się z procesem powstawania i rozpowszechniania filmu oraz z ludźmi weń zaangażowanymi.
Tegoroczne Ale Kino! Industry / Education Pro online będzie się składało z dwóch „ścieżek” dla uczestników: branżowej, filmowej, „Industry Pro” i edukatorskiej „Education Pro”. Program układamy jednak tak, aby jego uczestnicy nie musieli się trzymać wyznaczonej trasy, lecz aby mogli nawigować po nim zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Niektóre punkty na tej mapie będą miały charakter wspólny z założenia, to w nich najpełniej spełni się idea spotkania dwóch branż: filmowej i pedagogicznej.
Ale Kino! Industry Pro online w tym roku skupi się na kwestii upowszechniania i wspierania filmu dla młodych widzów. Zaprezentujemy europejską inicjatywę lobbującą na rzecz rozwoju kina KIDS Regio. Dokonamy podsumowania „pandemicznej” jesieni festiwali filmów tego rodzaju. A ponieważ tegoroczne Platynowe Koziołki trafiają w ręce holenderskiej filmy producenckiej BosBros, posłuchamy wykładu mistrzowskiego holenderskiego klasyka Bena Sombogaarta, reżysera, którego sposób myślenia o kinie dla dzieci znakomicie współbrzmi z wizją Burny Bosa, szefa BosBros, co udowadniają zrealizowane przez nich wspólnie filmy.
W ramach Ale Kino! Education Pro online opowiemy o możliwościach edukacji filmowej online, podejmowanej w trudnej sytuacji, gdy większość szkół prowadzi edukację zdalną. Analizując mapę dostępnych inicjatyw i projektów, rozważymy dylematy, przyjrzymy się problemom, ale również poszukamy optymistycznych ścieżek. W programie dla edukatorów, tak jak zawsze, będzie też miejsce na przedstawienie ciekawych działań realizowanych przez samych uczestników. W tym roku zaprezentujemy projekt profilaktyczny dotyczący zapobiegania zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży poprzez metodę filmoterapii. A na zakończenie zaprosimy za sobotni poranek alekinowy. Każdego roku sednem udziału edukatorów w Festiwalu Ale Kino! było nie tylko zdobywanie nowej wiedzy, wzajemne inspirowanie się i dzielenie doświadczeniami, ale w ogromnej mierze spotkanie w gronie pasjonatów, możliwość dyskusji i wymiany opinii o filmach. W tych trudnych czasach spróbujemy więc zbudować odrobinę tego klimatu w formule spotkania online, podczas którego uczestnicy w małych grupach będą mogli spotkać się z selekcjonerami Ale Kino! i porozmawiać o programie.
Jerzy Moszkowicz, dyrektor Festiwalu
Goście
Od kwietnia 2018 roku pracuje jako kierowniczka projektu w KIDS Regio. Posiada tytuł magistra zarządzania mediami oraz tytuł licencjata z zakresu studiów międzykulturowych, psychologii i ekonomii.
... Signe Zeilich-JensenPracuje jako komisarz ds. filmów fabularnych w Netherlands Film Fund, holenderskiej agencji odpowiedzialnej za wspieranie produkcji filmowej i działań związanych z filmem w kraju.
... Petri KemppinenJest niezależnym konsultantem filmowym i telewizyjnym. Prowadzi własną firmę P1 Kemppinen, która pracuje na arenie międzynarodowej na polu finansów, rozwoju, polityki i szkoleń.
...Koordynatorka projektów edukacyjnych w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, a także producentka Międzynarodowego Festiwalu Punto y Raya oraz producentka i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Punto y Raya Junior.
... Adam DąbrowskiNauczyciel języka angielskiego i polskiego w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Płocku, członek Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Osób Wykluczonych Społecznie o Nazwie „Busola”.
... Hubert SkrzyńskiDyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Płocku oraz założyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Osób Wykluczonych Społecznie o Nazwie „Busola”.
... Edyta KaszycaAbsolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Badaczka kultury bluesowej i autorka książek: „Biała i czarna legenda Ryszarda Riedla” oraz „Bluestracje. Kultura bluesowa na Śląsku 1998–2011”.
... Agnieszka SzarmachAbsolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Organizatorka przeglądów filmowych oraz konferencji naukowych, głównie dotyczących filmów dokumentalnych.
... Jadwiga MostowskaDoktor nauk humanistycznych, filmoznawczyni, edukatorka filmowa. Poprzez swoje publikacje i praktykę edukacyjną aktywnie wspiera i promuje edukację filmową oraz szersze uczestnictwo w kulturze.
...Od 1996 roku związana z Międzynarodowym Festiwalem Filmów Młodego Widza Ale Kino!. Przez 9 lat jako programerka i organizatorka międzynarodowej części, do chwili obecnej jako członkini komisji selekcyjnej części pełnometrażowej.
... Ryszard PemperaPoznańczyk; absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, emerytowany nauczyciel języka polskiego w Sportowym Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu, były doradca metodyczny dla polonistów szkół podstawowych i gimnazjów, edukator programu KREATOR.
... Jacek NowakowskiFilmoznawca i literaturoznawca, pracownik Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Autor książek: „Filmowa twórczość Andrzeja Kondratiuka” (Poznań 2000), „W stronę raju. O literackiej i filmowej twórczości Lecha Majewskiego” (Poznań 2012) oraz „W poszukiwaniu niezależności w filmie i kulturze okresu PRL” (Poznań 2019).
... Jerzy ArmataKrytyk filmowy i muzyczny. Wiceprzewodniczący Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, polskiej sekcji FIPRESCI (Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych). Selekcjoner i juror wielu festiwali filmowych. Dyrektor artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej.
...Program
Program Ale Kino! Industry / Education Pro online skierowany jest do dwóch grup uczestników:
• przedstawicieli branży filmowej, którym dedykowane są przede wszystkim wydarzenia oznaczone skrótem (IND),
• oraz przedstawicieli edukatorów, którym dedykowane są przede wszystkim wydarzenia oznaczone skrótem (EDU).
Zachęcamy przedstawicieli obu grup do udziału we wszystkich wydarzeniach przedstawionych w programie.
Spotkania mają charakter online i będą odbywały się na platformie Zoom – uczestnicy otrzymają linki do każdego wydarzenia.
Spotkania będą odbywały się w języku polskim lub angielskim – informacja na temat języka została podana w opisie każdej sesji.
Aby wziąć udział w Ale Kino! Industry / Education Pro online, wystarczy:
– wejść na stronę www.alekino.com,
– wejść w zakładkę myAlekino! online,
– dokonać rejestracji jako uczestnik Ale Kino! Industry Pro lub uczestnik Ale Kino! Education Pro,
– zaczekać na weryfikację i aktywację konta (proces może potrwać do 48 h),
– dokonać opłaty w wysokości 50 zł.
LICZBA AKREDYTACJI JEST OGRANICZONA.
PROGRAM
ŚRODA, 2 grudnia 2020
18:00–18:45 (IND/ang.)
DEKLARACJA WEIMARSKA: TEATIME z Signe Zeilich-Jensen i Petri Kemppinenem
Signe Zeilich-Jensen, redaktorka zamawiająca, Niderlandzki Fundusz Filmowy
Petri Kemppinen, niezależny konsultant filmowy i telewizyjny, współpracujący m.in. z Fińską Fundacją Filmową oraz Szwedzkim Instytutem Filmowym
Anne Schultka, menedżerka projektów KIDS Regio
Moderator: Jerzy Moszkowicz
19:00–21:00 (IND/ang.)
DAJEMY RADĘ – JESIEŃ EUROPEJSKICH FESTIWALI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W CZASIE PANDEMII
Sesja pod auspicjami Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci ECFA
Margret Albers, prezydent ECFA
Julia Jarl, BUFF International Film Festival
Mariella Harpelunde Jensen, Buster Copenhagen International Film Festival for Children and Youth
Markéta Pášmová, Zlín Film Festival
Judita Soukupova, Juniorfilmfest
Michael Harbauer, Schlingel International Film Festival
Maciej Jakubczyk, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci
Dimitris Spyrou, Olympia International Film Festival for Children
Mike Tait, Discovery – Scotland’s International Film Festival for Young Audiences
i inni.
Moderator: Jerzy Moszkowicz
21:00–21:15 (IND/ang.)
NAJKRÓTSZE PRZYJĘCIE W HISTORII FESTIWALU ALE KINO!
CZWARTEK, 3 grudnia 2020
16:00–17:30 (EDU/pl)
EDUKACJA FILMOWA ONLINE — FRAJDA CZY UDRĘKA?
Garść komentarzy i przykładów oraz subiektywny przegląd propozycji dostępnych w sieci;
dr Jadwiga Mostowska, Centralny Gabinet Edukacji Filmowej, Łódź
Moderator: dr Adam Domalewski
17:30–18:00 (EDU/pl)
EDUKACJA FILMOWA W CENTRUM TECHNOLOGII AUDIOWIZUALNYCH
Pomysły i inspiracje na zajęcia prowadzone online;
Agnieszka Szarmach, Monika Łuszpak-Skiba, Centrum Technologii Audiowizualnych, Wrocław
Moderator: dr Adam Domalewski
18:30–19:15 (IND/EDU/ ang. z tłumaczeniem na pl)
wykład mistrzowski
Ben Sombogaart, reżyser filmowy oraz twórca obrazów prezentowanych na Festiwalu Ale Kino!, m.in. Scyzoryk, Chłopiec, który przestał mówić, Latający windziarz, Minoes, Pluk i jego ciężarówka
Moderator: Jerzy Moszkowicz
PIĄTEK, 4 grudnia 2020
16:00–17:30 (EDU/pl)
GŁOS ZZA KRAT
Prezentacja profilaktycznego projektu dotyczącego zapobiegania zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży poprzez metodę filmoterapii;
Edyta Kaszyca, autorka projektu, Pałac Młodzieży w Katowicach
Hubert Skrzyński, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Płocku oraz założyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Osób Wykluczonych Społecznie o Nazwie „Busola”
Adam Dąbrowski, nauczyciel języka angielskiego i polskiego w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Płocku, członek Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji Osób Wykluczonych Społecznie o Nazwie „Busola”
Moderator: dr Adam Domalewski
18:00–20:45 (IND/EDU/pl z tłumaczeniem na ang.)
NOWE POLSKIE FILMY NA HORYZONCIE – PREZENTACJA PROJEKTÓW W FAZIE ROZWOJU
Dyskusja z udziałem pedagogów oraz twórców prezentujących swoje przyszłe filmy;
Jacek Bławut, Tomasz Dettloff, Marta Filipiak, Magdalena Nieć, Mariusz Palej
Moderator: Jerzy Moszkowicz
SOBOTA, 5 grudnia 2020
11:00–12:30 (EDU/pl)
PORANEK ALEKINOWY
Spotkanie z selekcjonerami Festiwalu Ale Kino!: Jerzym Armatą, Jackiem Nowakowskim, Ryszardem Pemperą, Joanną Szalbierz-Kędzierską
Kontakt
kontakt (Education PRO)
Agnieszka Krajewska, forum@alekino.com, 61-64-64-478kontakt (Industry PRO)
Tatiana Kauczor, produkcja.tatiana@alekino.com
FAQ
Zapraszamy na stronę z przydatnymi informacjami, na której zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Jeśli nadal nie jesteś czegoś pewna/pewien, prosimy o kontakt: support@alekino.com.
Oceń część branżową
Wypełnij ankietę branżową lub podziel się z nami swoją opinią przesyłając wiadomość na adres: kontakt@alekino.com