Wędrujące Ale Kino!

11. edycja WAK! – pierwsza trasa online

Wędrujące Ale Kino! nie pozwoli, aby kryzys wywołany pandemią stał się przeszkodą na drodze do młodych widzów złaknionych wartościowych seansów. Jedenasta edycja objazdowego Festiwalu wyrusza w drogę… wirtualną!

 

Nie wszyscy młodzi miłośnicy sztuki filmowej mogą przyjechać na odbywający się co roku w Poznaniu Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, by zobaczyć najlepsze filmy dla dzieci i młodzieży z całego świata. Co więcej, nie wszystkie dzieci mają w swojej okolicy dostęp do repertuaru wykraczającego poza komercyjne produkcje. Właśnie dlatego powstało Wędrujące Ale Kino! – objazdowa wersja poznańskiego Festiwalu – aby przybliżyć filmowe perełki młodym amatorom dziesiątej Muzy. Tym razem trasę pokona przez Internet. Przed nami nietypowa – bo wirtualna – edycja wielkiego święta kina!

W akcji wezmą udział młodzi widzowie z 10 miast i wsi. Wędrujące Ale Kino! odwiedzi swoje stałe lokalizacje – Czarnków, Cieplewo, Gołdap, Pacanów i Zbąszyń. A że łącze internetowe umożliwia kontakt pomimo wszelkich przeciwności – Festiwal dotrze też do tych miejscowości, które z różnych przyczyn musiały na jakiś czas się z nim rozstać – do Hajnówki i Białowieży, Chełmka, Lipna oraz Rydułtów.
W programie znajdą się wyjątkowe propozycje, których próżno szukać w serwisach streamingowych, telewizji czy kinowym repertuarze. To filmy na co dzień niedostępne, a niezwykle wciągające, zrealizowane ze smakiem i humorem, ze znawstwem i wrażliwością odnoszące się do dziecięcych problemów i wyzwań, odpowiedzialnie i nienachalnie traktujące edukacyjną misję kina.
WAK-owe emisje odbędą się 19 i 23 października. Oba jesienne dni wypełnią się wrażeniami m.in. za sprawą dwóch półgodzinnych zestawów animacji dla najmłodszych widzów (od 6 lat). Wysmakowane estetycznie i atrakcyjne pod względem fabularnym krótkometrażówki obejmują ważne – zwłaszcza w trudnym okresie wyzwań związanych z pandemią – tematy: przyjaźni, wzajemnego wsparcia i pokonywania przeszkód.

Publiczności szkolnej WAK dostarczy całą gamę filmowych emocji za sprawą trzech pełnometrażowych filmów aktorskich. „Mali rabusie” o rodzeństwie dokonującym skok na bank rozbawią widzów do łez. W trakcie „Tajnego stowarzyszenia z dzielnicy Supilinn” widzowie będą dociekać: czy początkujący detektywi znajdą antidotum na podejrzanie dziecięce zachowanie wszystkich dorosłych z okolicy? „Stare chłopaki” zaintrygują, zauroczą i rozśmieszą pokrętną miłosną grą między wrażliwym Łamagą, podszywającym się pod szkolną gwiazdę sportu, a nieświadomą intrygi córką nauczyciela.

Nośnikiem edukacyjnych wartości są nie tylko festiwalowe seanse. Przed projekcjami odbędą się wideoprelekcje filmoznawców – Marcina Pigulaka i dr Agnieszki Powierskiej. Po seansie zaś zachęcamy do dalszego rozważania filmowych tematów – przy pomocy scenariusza lekcji ze wskazówkami dla nauczyciela („Stare chłopaki”) oraz kart pracy do wykorzystania w działaniach klasowych lub indywidualnych („Mali rabusie” i „Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Supilinn”).

Ponadto WAK-owi towarzyszyć będzie unikatowy warsztat internetowy zachęcający młodych fanów kina do tworzenia w każdym dogodnym momencie i miejscu. Reżyserka i aktorka Julia Szmyt i jej synowie – Bruno i Hugo Krych – w trzech tutorialach wprowadzą uczestników Festiwalu w tajniki tworzenia filmów… telefonem komórkowym!

PROGRAM WAK

Na tegoroczny wyjątkowy program Festiwalu Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! składają się filmy, które były prezentowane tylko podczas MFFMW Ale Kino!. Dwa z nich nie trafiły do polskiej dystrybucji.

Klasy 1-3 (od 8 lat)
MALI RABUSIE
reż. Armands Zvirbulis | Austria, Łotwa | 2009 | 76 minut

Pięcioletni Robby chciałby być jak Zorro. Po tym, jak jego tata traci pracę, bank wyrzuca rodzinę
z nowego mieszkania. Chłopiec obmyśla więc rozwiązanie i w końcu postanawia okraść bank. Jego siostra, siedmioletnia Louise, uważa, że jest dziecinny, ale podoba jej się cała ta zabawa i postanawia wziąć w niej udział. Dzieci dostają się do sejfu, gdzie znajdują aż nadto pieniędzy, ale gdy bank zostaje zamknięty na noc, Robby i Louise również zostają uwięzione w środku. Zaczynają zastanawiać się nad tym, co jest dobre, a co złe, i dochodzą do wniosku, że kradzież nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem ich problemów. Rankiem wymykają się chyłkiem z sejfu, lecz Robby ulega pokusie i zabiera niewielką sumę pieniędzy. Niestety ktoś ich obserwuje.
Film zdobył Nagrodę Młodej Publiczności w 2009 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym
w Monachium.

Klasy 4-6 (od 9-11 lat)
TAJNE STOWARZYSZENIE Z DZIELNICY SUPILINN
reż. Margus Paju | Estonia | 2015 | 105 minut

Bystra i odważna dziesięcioletnia Mari większość czasu spędza ze swoim dziadkiem Peeterem, profesorem miejscowego uniwersytetu, ponieważ jej rodzice są zajęci pracą. Wraz z trojgiem przyjaciół Mari zakłada tajne stowarzyszenie poszukiwaczy skarbów, a jej dziadek wymyśla dla nich łamigłówki i ukrywa skarby, które muszą odnaleźć. Pewnego dnia, za sprawą tajemniczej trucizny, dorośli z ich miasta zamieniają się w dzieci. Mari i jej przyjaciele stawiają sobie za cel znalezienie antidotum. Muszą jednak uważać – nie wszyscy chcą, żeby im się powiodło.

Klasy 7-8 (od 14 lat)
STARE CHŁOPAKI
reż. Toby MacDonald | Wielka Brytania | 2018 | 90 minut

Główny bohater, Amberson, jest klasowym kujonem i obiektem niewybrednych kpin kolegów, ale jego życie gwałtownie się odmienia wraz z pojawieniem się niepokornej i czarującej córki nowego nauczyciela francuskiego. W przypływie nagłych uczuć chłopak postanawia jednak pomóc popularnemu koledze zdobyć serce dziewczyny. W ten sposób rozpoczyna się urocza, choć pokrętna miłosna gra, a listy pisane przez Ambersona do niczego nieświadomej Agnes z dnia na dzień odsłonią przed nim niewygodną prawdę o jego emocjach.