Ein bisschen bleiben wir noch

Oskar & Lilli

od 13 lat
Austria
2020
97’

niemiecki, język oryginalny, napisy PL

Seanse
01.12 14:00 Online Sala online 05
04.12 10:00 Online Sala online 03

Oskar i Lilli wraz z matką pochodzą z Czeczenii, lecz od 6 lat mieszkają w Austrii, kiedy zostaje podjęta decyzja o ich deportacji. Próba samobójcza matki doprowadza do wstrzymania wydalenia, ale także przymusowego rozstania rodziny. Słodko-gorzka opowieść o tym, na ile sposobów można postrzegać świat, aby przetrwać.

Po seansie odbędzie się Q&A z aktorką Rosą Zant.

Uwaga!

Sprzedaż biletów kończy się w momencie startu danego seansu. Przykład: po godzinie 17:00 nie ma możliwości zakupu biletu na seans, który wystartował o godzinie 17:00.

Seanse można zacząć oglądać przez cztery godziny po starcie danego bloku godzinowego. Rozpoczęty film można skończyć oglądać nawet po zakończeniu bloku filmowego pod warunkiem, że nie wyłączy się przeglądarki. Ponowne włączenie filmu nie będzie możliwe.

Filmy oglądać można tylko na terytorium Polski.

KONKURS

Arash T. Riahi

Arash T. Riahi jest reżyserem, producentem i scenarzystą. W swoim dorobku ma ponad 100 międzynarodowych nagród (m.in. za filmy krótkometrażowe, teledyski, filmy dokumentalne). Jego pierwszy film fabularny „For a Moment Freedom” był kandydatem do Oscara w 2010 roku.

Nagrody

Max Ophüls Festival 2020
Nagroda publiczności dla najlepszego filmu pełnometrażowego
Molodist International Film Festival 2020
Nagroda specjalna jury dla Rosy Zant
Diagonale, Austria 2020
Diagonale Costume Design Award dla Moniki Buttinger

Filmoznawca poleca

Pierwsza pełnometrażowa fabuła austriackiego producenta, scenarzysty i reżysera irańskiego pochodzenia, Arasha T. Riahiego, który jako 10-latek przybył w 1982 roku do nowej ojczyzny. Do tej pory zrealizował m.in. długi dokument Dzieciaki (2016). Być może z tych doświadczeń wziął się nowy film. Ważny temat dotyczący uchodźców (z Czeczenii) zamieszkujących na Zachodzie, pokazany tu zostaje przez pryzmat nieletniego rodzeństwa postawionego w trudnej sytuacji i relacji z matką, a także austriackim systemem biurokratycznym. Bardzo wiarygodny i emocjonujący, pokazujący niewesołe oblicze pobytu w obcym-nieobcym kraju: przymus emigracji, samobójstwo, ale i siłę więzów rodzinnych. Kolejny przykład tego, jak ważne są kwestie społeczne w nowym kinie austriackim.

 

Jacek Nowakowski