Recenzja

Okiem Młodego Krytyka #8: "Antygona"

Cykl Okiem Młodego Krytyka dedykujemy grupie młodych ludzi od lat związanych z Festiwalem Ale Kino!. Poznali nas, gdy jeszcze jako przedszkolaki przychodzili na seanse najlepszych bajek; zostali z nami, choć są już pilnymi licealistami lub zupełnie dorosłymi studentami. Z przyjemnością oddajemy im przestrzeń naszej strony internetowej i wczytujemy się w ich opinie na temat filmów 38. edycji Ale Kino!.

„Antygona” to kanadyjski dramat, którego premiera odbyła się 9 września 2019 roku. Sophie Deraspe, autorka scenariusza oraz reżyserka, wplata tragedię Sofoklesa w historię rodziny zamieszkującej Montreal. Antygona (Nahéma Ricci) miała zaledwie 3 lata, gdy wraz z siostrą, dwoma braćmi i ich babcią musieli uciekać z Algierii po brutalnym morderstwie jej rodziców.

Film opowiada o tym, jak zmienia się życie 17-latki, gdy policjant śmiertelnie postrzeliwuje jej najstarszego brata, a młodszy (18-letni) zostaje osadzony w zakładzie karnym i grozi mu ekstradycja. Antygona, chcąc walczyć o rodzinę, która jej pozostała, podejmuje ryzykowną próbę wydostania brata z więzienia.

Na pierwszy plan został wysunięty problem nierówności społecznych, z jakimi zmaga się rodzina ze względu na swoje pochodzenie oraz status materialny. Kolejnym problemem, na który warto zwrócić uwagę, są lokalne gangi zajmujące się handlem narkotykami, do których należeli bracia dziewczyny. Zderzamy się również z bezlitosnym systemem prawnym, który zadecyduje o przyszłości nastolatki oraz jej rodziny. Niezrozumiała oraz przytłaczająca może się również wydawać bezgraniczna miłości Antygony do swoich braci, którzy poprzez handel substancjami psychoaktywnymi doprowadzili do śmierci młodego chłopaka.

Prócz niesamowicie poruszającej historii, w filmie podziwiamy przepiękne kadry oraz dodające dynamiki przebitki w postaci zdjęć i opisów sytuacji dziewczyny, które zostały stworzone przez osoby trzecie. Całość została uzupełniona ścieżką dźwiękową stworzoną przez Jeana Massicottego oraz Jada Orphée Chamiego.

"Antygona" to produkcja przeznaczona dla osób powyżej 16. roku życia. Pokazuje brutalną rzeczywistość, z jaką na co dzień mierzą się osoby innego pochodzenia na terenie Kanady. Jednakże należy pamiętać, że problem ten dotyczy ogromnej części świata. Jednocześnie to piękna historia walki o wolność, miłości i całkowitej lojalności wobec rodziny. Moim zdaniem ten film zdecydowanie należy do grona produkcji wartych zobaczenia na tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!.

Olga Bosak

 

Oto "klasyczna sztuka Sofoklesa we współczesnych montrealskich realiach", czyli dramat w reżyserii Sophie Deraspe. Film wyprodukowano w Kanadzie, a premiera filmu odbyła się 9 września 2019. W postać Antygony wcieliła się Nahéma Ricci.

Adaptacja ukazuje historię rodziny: babci i czworga rodzeństwa, która po zamordowaniu rodziców emigruje z Algierii do bogatej Kanady. Kiedy dochodzi do zabójstwa jednego z braci oraz aresztowania drugiego, Antygona postanawia ocalić brata bez względu na konsekwencje.

Film podejmuje wiele istotnych tematów. Po pierwsze, porusza problem nierówności społecznych. Rodzina należy do klasy niższej, co sprawia, że obaj bracia trafiają w szeregi lokalnych gangów. Po drugie, ukazuje niesprawiedliwość pozbawionego serca systemu, z którym Antygona wraz z resztą rodziny musi się zmierzyć. System zadecyduje, czy będzie wolna, czy będzie mogła żyć z osobami, które kocha, oraz czy będzie mogła pozostać w kraju. Kolejnym ważnym aspektem jest miłość Antygony do rodziny. Miłość bezwarunkowa, pomimo zła, jakie jej bracia wyrządzili. Miłość, którą Antygona stawia nad swoją wolnością. W trakcie towarzyszy nam świetna muzyka klasyczna autorstwa Jeana Massicottego i Jada Orphée Chamiego, oraz wzbudzająca sporo emocji scenografia oraz zdjęcia. 

Podsumowując, "Antygona" jest na pewno filmem wartym obejrzenia. Wywołuje emocje, ale jedną z najważniejszych rzeczy jest przekaz, który bardzo poszerza świadomość widza na temat sytuacji na świecie oraz samych ludzi, którzy są tu najważniejsi.

Kuba Reynolds