Als Hitler das rosa Kaninchen stahl

Gdy Hitler ukradł różowego królika

od 12 lat
Niemcy, Szwajcaria
2019
119’

niemiecki, język oryginalny, napisy PL

Seanse
29.11 14:00 Online Sala online 03
04.12 14:00 Online Sala online 06

Rok 1933. Kiedy jej ojciec znika, a odpowiedzialny za to wydaje się mężczyzna z plakatów, 9-letnia Anna jest zmuszona zostawić różowego królika i życie, które kochała, i przenieść się do Szwajcarii, a potem Francji. Nie zna tamtejszych języków ani obyczajów, tęskni za bliskimi, a jej rodzina styka się z ksenofobią. Czy dziewczynka odnajdzie się w nowej rzeczywistości?

Po seansie odbędzie się Q&A z Rivą Krymalowski, aktorką.

Uwaga!

Sprzedaż biletów kończy się w momencie startu danego seansu. Przykład: po godzinie 17:00 nie ma możliwości zakupu biletu na seans, który wystartował o godzinie 17:00.

Seanse można zacząć oglądać przez cztery godziny po starcie danego bloku godzinowego. Rozpoczęty film można skończyć oglądać nawet po zakończeniu bloku filmowego pod warunkiem, że nie wyłączy się przeglądarki. Ponowne włączenie filmu nie będzie możliwe.

Filmy oglądać można tylko na terytorium Polski.

Ale Kino! Ale Historia

Caroline Link

Ukończyła studia na Uniwersytecie Telewizji i Filmu w Monachium. Od połowy lat 80. pracuje jako scenarzystka i reżyserka. W 2003 roku jako pierwsza od 23 lat niemiecka reżyserka otrzymała Oscara za film „Nigdzie w Afryce”. Obecnie jedna z najbardziej znanych niemieckich reżyserek.

Nagrody

Bavarian Film Awards 2020
Best Youth Film
Niemiecka Nagroda Filmowa 2020
Outstanding Children or Youth Film

Filmoznawca poleca

Nowy utwór mistrzyni kina niemieckiego Caroline Link, nagrodzonej Oscarem za Nigdzie w Afryce (2001), a nominowanej wcześniej za film Tamta strona ciszy (1996), pokazywany, podobnie jak kilka innych jej autorstwa, na naszym Festiwalu. Także tym razem Link porusza w swym filmie kwestie związane z historią Niemiec w latach 30. ubiegłego wieku. Nowy obraz stanowi oryginalny przykład, jak pokazać, poprzez spojrzenie dziecka, postać Adolfa Hitlera oraz rezultaty jego ideologii nazistowskiej, wpływające bezpośrednio i pośrednio na najmłodszych i wszystkich innych ludzi – osób uwikłanych w antysemityzm i jego konsekwencje, zmuszonych do emigracji i tułaczki po świecie, ze zniszczonym dzieciństwem, które chce się wszelkimi sposobami ocalić.

Jacek Nowakowski